V Melbourne štartuje 2. ročník česko-slovenského filmového festivalu

Jiří Menzel Foto: TASR/Zuzana Čižmáriková

Bratislava 21. augusta (TASR) - Druhý česko-slovenský filmový festival sa dnes začína v Austrálii. "Tento rok sa uskutoční v dvoch mestách, z Melbourne sa presunie aj do Sydney a celkovo uvedie 16 slovenských a koprodukčných filmov," informovala TASR Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Festival je prvou a zatiaľ jedinou prehliadkou českej a slovenskej kinematografie u protinožcov. Program tvoria súčasné i staršie celovečerné a krátke filmy z oboch krajín.

Zo zlatého fondu slovenskej kinematografie premietne tri diela zo 60. rokov - Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska a dva filmy Petra Solana Kým sa skončí táto noc (1965) a Boxer a smrť (1962). Celovečernú produkciu doplní ešte päť titulov, ktoré vznikli v období posledných troch rokov.

Súčasnú kinematografiu zastupujú diela, ktoré z rôznych uhlov pohľadu reflektujú našu nedávnu minulosť, ale aj jej dôsledky na stav dnešnej spoločnosti. Platí to o dokumente Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová (2013) a Lyrik (2014) Arnolda Kojnoka, ktorý prostredníctvom historika Jána Mlynárika reflektuje povojnové dejiny Česka a Slovenska až do súčasnosti a ponúka odpoveď na niektoré otázky týkajúce sa stavu spoločnosti v dvoch, dnes už samostatných štátoch. Diváci tiež uvidia dokument trojice režisérov Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes Zamatoví teroristi (2013) a hrané snímky eŠteBák (2011) Juraja Nvotu a náš najúspešnejší divácky film minulého roka Kandidát režiséra Jonáša Karáska.

Príde aj na klasiku

V kolekcii krátkych filmov figurujú animované a hrané filmy, ktoré Slovensko úspešne reprezentujú na domácich i zahraničných festivaloch. Medzi nimi sú hrané tituly Výstava od Petra Begányiho a Andreja Kolenčíka, Momo Theodora Kuhna, Homo Ciris Jany Minárikovej a animované snímky Pandy (r. Matúš Vizár) a Sneh (r. Ivana Šebestová). Z koprodukčných česko-slovenských projektov austrálsky festival predstaví filmy Jako nikdy (2013) Zdeňka Tyca a Líbanky (2013) Jana Hřebejka. Z českej kinematografie podujatie uvedie okrem súčasných snímok aj film Jiřího Menzla Ostro sledované vlaky (1966) a retrospektívu tvorby Jana Švankmajera.

Festival v Melbourne otvorí česká snímka Pojedeme k moři (2014) debutujúceho režiséra Jiřího Mádla a ukončí ho slovenský Kandidát. V Sydney na otváracom ceremoniáli premietnu Kandidáta režiséra Jonáša Karáska a záverečným bude Mádlov film.

Druhý česko-slovenský filmový festival v Austrálii (CASFFA) sa koná od 21. do 29. augusta v Melbourne (ACMI Cinemas, Cinemathéque Melbourne) a od 2. do 7. septembra v Sydney (Dendy Newton Cinema). Podujatie organizujú združenie Czech and Slovak Film Festival of Australia CASFFA) a IKSIMA Films. Prezentáciu slovenskej kinematografie zabezpečuje produkčná spoločnosť Arina, SFÚ s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu. Partnermi podujatia sú Ministerstvo kultúry SR, veľvyslanectvo SR v Austrálii a Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Viac informácií nájdu záujemcovia na www.casffa.com.au a www.aic.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.