Česi vyvinuli bundu pre cyklistov, ktorá svieti a ukazuje smer

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Liberec 21. augusta (TASR) - Technická univerzita v Liberci na severe Čiech predstavila v stredu špeciálnu bundu pre cyklistov, ktorá svieti a dokáže aj signalizovať zmenu smeru jazdy. Vďaka špeciálnym reflexným prvkom je v nej cyklistu vidieť na výrazne väčšiu vzdialenosť než pri použití štandardných prvkov. V noci ho zbadáte na ceste až na vzdialenosť 500 metrov.

S výsledkom dvojročného vývoja zoznámil českých novinárov šéf katedry odevníctva Antonín Havelka, ktorého citoval spravodajský portál Novinky.cz.

Navonok je to bežná reflexná cyklistická bunda, ale sú v nej zabudované osvetľovacie LED diódy a je v nej tiež elektronické zariadenie. S jeho pomocou sa diódy rozsvecujú. Druhá elektronická jednotka je na bicykli a používa sa na upozornenie na zmenu smeru jazdy. Obe jednotky sú spojené bezdrôtovo.

Cyklistu je v bunde v noci vidieť na vzdialenosť 500 metrov a veľmi dobre na 250 metrov. Bežné reflexné prvky upozornia vodičov na cyklistu vo vzdialenosti 200 metrov.

Údržba bundy je podľa Havelku jednoduchá - dá sa bežne prať ako podobné odevy, ale musí sa z nej vybrať elektronická jednotka.

Bunda je z paropriepustného materiálu, aby dostatočne odvádzala pot cyklistu pri jazde. Je zároveň čiastočne odolná proti dažďu, jej vodný stĺpec je 1200 milimetrov.

Na vývoji odevu spolupracovali s univerzitou aj komerčné firmy. V predaji bude od septembra. Technológia s bundou sa bude predávať za takmer 9000 českých korún alebo s návlekom na batoh za približne 7000 korún, informoval web Novinky.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.