KDH chce zakázať šéfom krajov byť poslancami NRSR

Na snímke predseda KDH Ján Figeľ Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 22. augusta (TASR) - Starostovia, primátori a šéfovia samosprávnych krajov by mali stratiť možnosť byť aj poslancami Národnej rady SR (NR SR) či Európskeho parlamentu (EP). V súčasnosti môžu sedieť na viacerých stoličkách, KDH to navrhuje zmeniť. Novelou Ústavy SR chce presadiť princíp jeden mandát stačí. Zmenou sa má zaoberať parlament v septembri.

"Sme presvedčení, že tak funkcie v samosprávnych orgánoch, ako aj funkcia poslanca parlamentu a EP sú mimoriadne náročné a nie je možné ich vykonávať súbežne bez ujmy na profesionálnej úrovni," uvádzajú v dôvodovej správe k návrhu novely kresťanskí demokrati. Argumentujú aj negatívnym postojom ľudí voči politikom, ktorí kumulujú funkcie a tak nevykonávajú ani jednu stopercentne.

Na schválenie ústavnej zmeny treba 90 poslaneckých hlasov. Aby novela prešla, musel by ju podporiť Smer-SD, ktorý už nedávno schválil spolu s KDH ústavnú ochranu manželstva a zmeny v justícii. Teraz má prísť Smer-SD s ústavnou ochranou vody, ktorá má zabrániť vývozu vody do zahraničia. Či sa zopakuje situácia ako pri manželstve a justícii zatiaľ nie je jasné. KDH aj Smer-SD sú pripravení rokovať.

"Sme pripravení rokovať a pokúsiť sa o nájdenie kompromisného riešenia," povedal dnes pre TASR Pavol Abrhan z KDH. Šéfka klubu Smeru-SD Jana Laššáková tiež nechcela predbiehať. Strany by sa podľa nej mali stretnúť už na budúci týždeň. "Bolo by teraz predčasné sa vyjadrovať. Mali by sme sa stretnúť a rokovať. Sú to dôležité ústavné zmeny," poznamenala pre TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.