Minister P. Žiga nesúhlasí so znížením rozpočtu na rok 2015

Na snímke minister životného prostredia Peter Žiga. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 22. augusta (TASR) – Minister životného prostredia Peter Žiga nie je spokojný s návrhom rozpočtu, ktorý mu na budúci rok nachystal jeho rezortný kolega, šéf rezortu financií Peter Kažimír (obaja Smer-SD).

„Ono to opticky možno vyzerá, že sme dostali viac ako po iné roky, ale keď pozriete na 'črevá' rozpočtu, tak sú ohrozené niektoré kompetenčné právomoci ministra,“ uviedol Žiga pre TASR.

Celkovo majú výdavky envirorezortu v roku 2015 narásť o 63,5 percenta na navrhovaných 652 miliónov eur. Tento skok však obstarávajú eurofondy. Samotné prostriedky pre ministerstvo majú poklesnúť o 14 miliónov eur - 35,4 percenta na navrhovaných 25,6 milióna eur.

Z tejto úspory až 11,6 milióna eur predstavujú konsolidačné opatrenia v rámci reformy ESO. Žiga nesúhlasí, aby reforma verejnej správy mohla mať takýto efekt. „Naberáme viac kompetencií, viac sa chráni životné prostredie, prijímajú sa nové zákony a nové smernice,“ vysvetlil.

Ohrozených je tak podľa ministra fungovanie viacerých rezortných organizácií, ktorým sa siaha na rozpočty a ľudí. Na rokovanie so šéfom rezortu financií chce ísť s tým, že k jednotlivým ministerstvám treba pristupovať individuálne.

„Nemôžeme paušálne povedať, že rezort skráti počet zamestnancov o 10, 15, 20 percent, tadiaľ cesta nevedie, pretože niektoré rezorty sú v stagnácii, neprijímajú nové zákony ani nové kompetencie z titulu, či už európskej alebo našej legislatívy a sú rezorty, ako náš, ktoré naopak rastú,“ povedal Žiga. Verí, že s ministrom financií napokon nájde zhodu tak, ako po minulé roky.

Škrty sa majú dotknúť aj Slovenského hydrometeorologického ústavu. Rozpočtové prostriedky príspevkovej organizácie sú v tomto roku 6,8 milióna eur. Budúcoročný rozpočet ráta s transferom 2,45 milióna eur.

Podľa generálneho riaditeľa SHMÚ Martina Benka je nespokojnosť ministra životného prostredia na mieste. „Dúfam, že uvedené hodnoty sú prvým, ale nie konečným návrhom,“ reagoval s tým, že navrhovaný rozpočet považuje za „výrazne nedostatočný“.

Benko uviedol, že ústav v prípade takéhoto skresania finančných prostriedkov nebude schopný poskytovať plnohodnotné a dôležité údaje, informácie a produkty nevyhnutné pre efektívne fungovanie rôznych prevenčných systémov včasného varovania. Podľa jeho slov je ohrozené fungovanie národného hospodárstva.

„Absencia týchto informácií spôsobí znefunkčnenie leteckej, lodnej, ale aj cestnej dopravy, distribúcie elektrickej energie, plynu a podobne,“ vysvetlil šéf SHMÚ, že budú nútení zastaviť všetky činnosti centra predpovedí a výstrah, prevádzku štátnej meteorologickej a hydrologickej siete a Národnú monitorovaciu sieť kvality ovzdušia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.