O spracovaní zlata metódou kyanidového lúhovania rozhodne plebiscit

Ilustračná snímka Foto: TASR/Adem Ozdemir

Bratislava 27. augusta (TASR)- Spracovanie zlata metódou kyanidového lúhovania má byť možné až potom, keď ho obyvatelia dotknutej obce odobria v referende.

Vyplýva to z novely banského zákona, ktorú dnes odsúhlasila vláda SR. Na rokovanie kabinetu ju predložili poslanci vládnej strany Smer-SD Jana Laššáková, Ján Senko, Emília Müllerová a Michal Bagačka.

"Reagujeme na situácia, ktorá vznikla v mestách Detva a Kremnica v súvislosti s možnosťou spracovania zlata technológiou kyanidového lúhovania," zdôvodnili zámery novely poslanci.

Pripomenuli, že viaceré dotknuté obce, ako aj ochranárske združenia sú proti používaniu tejto technológie, a preto vyvíjajú viaceré petičné aktivity. Poslanci zároveň v dôvodovej správe uviedli, že Ústava SR zaručuje občanom právo na priaznivé životné prostredie a tiež právo na ochranu zdravia. "Spracovanie, úprava alebo zušľachťovanie nerastov technológiou kyanidového lúhovania, ako aj umiestňovanie skládok, úložísk alebo odkalísk odpadov zo spracovania, predstavuje činnosť s výrazným zásahom do práva na priaznivé životné prostredie a potenciálom ho ohroziť, poškodiť a tiež predstavuje potenciálny zásah do zdravia populácie," sú presvedčení poslanci.

Predložený návrh má preto dve základné oblasti. Novela zakazuje používať technológiu kyanidového lúhovania pri spracovávaní nerastov, ako aj umiestňovanie skládok, ložísk alebo odkalísk odpadov spracovaných touto metódou. Zároveň je tu aj možnosť na použitie tejto technológie, ak s ňou budú súhlasiť občania dotknutých území. Za dotknutú obec sa bude považovať každá obec, v ktorej katastrálnom území sa navrhuje vykonávanie týchto činností. Kladný výsledok referenda môže umožniť ťažbu, povolenie k nej vydá ministerstvo životného prostredia po predložení ďalších príloh, ktoré sú potrebné k povoleniu na ťažbu, vrátane dopadov na životné prostredie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.