Štátne akcie energetických firiem bude kontrolovať rezort hospodárstva

Foto: TASR

Bratislava 27. augusta (TASR) – Majetkové podiely v energetických akciových spoločnostiach, v ktorých je vykonávateľom akcionárskych práv štátu Fond národného majetku (FNM) SR, sa presunú pod Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

To už vypracovalo návrh na zmenu rozhodnutí predchádzajúcich vlád, na základe ktorých sa v minulosti pri privatizácii dostali akcie energetických podnikov do vlastníctva FNM. Návrh MH na dnešnej schôdzi prerokovala a schválila vláda SR.

Rezort hospodárstva tak dostáva pod kontrolu 51-% podiely v Západoslovenskej energetike (ZSE), Stredoslovenskej energetike (SSE), Východoslovenskej energetike (VSE), 100-% podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP), ako aj 34-% podiel v Slovenských elektrárňach (SE), a to vrátane všetkých súvisiacich záväzkov fondu vzniknutých do 31. júla 2014.

Presun vlastníctva akcií štátu v energetických firmách súvisí s postupným ukončovaním činnosti FNM. "Áno, môžeme potvrdiť, že presun akcií z FNM SR na MH SR v energetických spoločnostiach súvisí priamo s postupným útlmom činnosti FNM," uviedla pre TASR koncom júla 2014 hovorkyňa rezortu hospodárstva Miriam Žiaková.

Podľa ostatných informácií je zrušenie FNM rozvrhnuté do dvoch etáp, pričom v prvej časti by sa mala potrebná legislatíva vytvoriť a v rámci druhého kroku schváliť. Celý proces potrvá do roku 2016.

FNM SR vznikol v júni 1991. Jeho hlavnou úlohou je realizácia privatizačných projektov na základe rozhodnutí o privatizácii. Fond v súčasnosti spravuje majetok v hodnote viac ako 2,5 miliardy eur a má neukončené súdne spory v sume vyše 400 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.