Topenie sa ľadu nad sopkou Bárdarbunga naznačuje subglaciálnu erupciu

Na snímke z videa z 19. augusta 2014 dopravná značka spadnutá na ceste pri islandskej sopke Bardarbunga pokrytej ľadovcom. Foto: TASR/AP

Reykjavík 28. augusta (TASR) - Otázky nad tým, čo sa odohráva v okolí islandskej sopky Bárdarbunga, stále pretrvávajú. Neistota vedcov sa zvýšila po tom, ako sa na ľadovci Vatnajökull, ktorý ju pokrýva, v stredu objavili pukliny, oznámil dnes islandský spravodajský portál Grapevine.

Letecký prieskum zároveň potvrdil na povrchu ľadovca južne od Bárdarbungy niekoľko 10-15 metrov hlbokých a jeden kilometer širokých kotlov, ktoré tvoria rad v dĺžke štyri až šesť kilometrov. Podľa vedcov sa útvary odkryli následkom roztopenia sa ľadu po subglaciálnej erupcii - výbuchu pod povrchom ľadovca.

Približne týždeň trvajúce seizmické pohyby na sopke vyvolali obavy z možného výbuchu, ktorý by mohol spôsobiť problémy leteckej doprave. V roku 2010 totiž mrak popola z islandského vulkánu Eyjafjallajökull zapríčinil uzavretie vzdušného priestoru nad Európou na šesť dní, pripomenula agentúra Reuters.

Stupeň ohrozenia zostáva v súvislosti s objavením kotlov oranžový - druhý najvyšší. Seizmická aktivita v okolí vulkánu je po niekoľkých zemetraseniach s magnitúdou vyše päť stupňov, ktoré sa v tejto lokalite vyskytli v uplynulých dňoch, stále vysoká.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.