Putinov mierový plán ponúka Západu možnosť zdržať sa nových sankcií

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Washington 4. septembra (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí USA sa stavia kriticky k plánu na urovnanie konfliktu na Ukrajine, ktorý v stredu zverejnil ruský prezident Vladimir Putin. Oznámila to v noci nadnes hovorkyňa rezortu Jen Psakiová.

"Ak je prezident Putin pripravený zastaviť financovanie, ozbrojovanie a výcvik separatistov a nariadiť odsun ruských jednotiek z Ukrajiny, toto úsilie podporíme nielen my, ale aj Ukrajinci. Ale plán prezidenta Putina nič také neobsahuje," upozornila Psakiová. Putin "povedal už mnoho slov, ale činy nenasledovali," uviedla a spresnila, že podľa názoru Washingtonu to tak bude aj v tomto prípade.

Denník New York Times (NYT) v dnešnom vydaní napísal, že Putinov plán ponúka Západu možnosť zdržať sa uvalenia nových sankcií na Rusko. Denník upozorňuje, že nové sankcie by mohli mať negatívny vplyv na európske ekonomiky, ktoré sa ocitli na prahu novej recesie. V článku sa podčiarkuje, že nový mierový plán bude pomerne prijateľný aj pre časť Ukrajincov, vysilených vojnou.

NYT je toho názoru, že Putinov plán vyvolal v Kyjeve zmiešané pocity: mnohí vlastenecky sa cítiaci Ukrajinci sú zhrození rastúcim počtom obetí konfliktu i jeho dôsledkami na ekonomiku krajiny, ktorá je tesne pred bankrotom, a chcú násilie zastaviť.

Denník tiež podľa agentúry ITAR-TASS upozorňuje, že druhá konfrontácia medzi Ukrajinou a Ruskom - týkajúca sa dodávok zemného plynu, a to krátko pred začiatkom zimy - sa sotva skončí, ak na východe Ukrajiny budú pokračovať boje.

Putinov plán pozostáva zo siedmich bodov:

1) zastavenie paľby znepriatelenými stranami;

2) odsun do takej vzdialenosti od miest a dedín, aby tieto neboli na dostrel delostrelectva a všetkých druhov raketových systémov;

3) rozmiestnenie medzinárodných pozorovateľov na východnej Ukrajine, aby monitorovali dodržiavanie prímeria;

4) výmena zajatcov vo formáte "všetkých za všetkých";

5) vytvorenie humanitárnych koridorov pre utečencov;

6) dodávky humanitárnej pomoci pre východ Ukrajiny;

7) konečná dohoda medzi Kyjevom a proruskými separatistami o pláne urovnania krízy na Ukrajine - tá by mohla byť dosiahnutá už 5. septembra v rámci rokovania tzv. kontaktnej skupiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.