Víťazom prestížnej súťaže Foto roka 2014 je Tomáš Halász

Tomáš Halász na archívnej snímke Foto: TASR

Bratislava 5. septembra (TASR) - V siedmom ročníku prestížnej súťaže Foto roka 2014, ktorú na podporu mladých fotografov organizuje Nadácia VÚB, zvíťazil Tomáš Halász. So svojím záberom pod názvom "Pred mítingom" uspel v konkurencii takmer 1300 snímok, ktoré do súťaže prihlásilo viac ako 300 autorov.

Víťazné fotografie ako aj diela všetkých finalistov si verejnosť môže pozrieť do konca septembra na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Galéria finálových snímok je zverejnená aj na www.fotoroka.sk.

Účastníci si mohli zvoliť tému svojej súťažnej série podľa vlastného výberu. "Do druhého kola sa dostalo 15 finalistov. Ich tvorba mala vyrovnanú kvalitu, aj napriek rôznorodosti žánrov a techník súčasnej fotografie," zhodnotil predseda poroty Pavel Vančát z Českej republiky, ktorý je kurátor a teoretik fotografie.

Spolu s ním rozhodovali taliansky fotograf a pedagóg Elio Piazza, odborníčka na teóriu a históriu fotografie z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Bohunka Koklesová a fotožurnalista Maňo Štrauch.

Za víťazným Halászom skončili Denis Kozerawski a Juraj Starovecký. "Víťazná fotografia z reportážnej série Tomáša Halásza nás zaujala najmä autorovou dlhodobou sústredenosťou venovanou jednému z kandidátov na post prezidenta. V čase vzniku série ešte nebolo zrejmé, kto sa stane hlavou štátu. Autorova osobná zainteresovanosť na tomto projekte, bez mediálnej podpory či fotografovania na objednávku, vyústila do mimoriadneho vizuálneho a obsahového výkonu. Psychologický dokument o politikovi sa vymyká obvyklým mediálnym klišé postaveným na pátose alebo heroizovaní," priblížil Vančát.

Druhý ocenený Denis Kozerawski sa prezentuje sériou zátiší, ktorá sa obracia k samotnému fundamentu fotografickej praxe. Jeho pokusy v ateliéri skúmajúce základné predpoklady fotografického obrazu vynikajú premyslenou hrou vizuálnych ilúzií, ale aj zmyslom pre jemný sebaironický humor.

"Juraj Starovecký prezentuje vo svojej sérii "Guten Tag" súčasné Nemecko neobvyklým spôsobom, kombinujúcim sociologickú sondu s postrehom pre nečakané absurdné kontrapunkty bežného dňa," ozrejmil Vančát.

Víťazi súťaže získali od Nadácie VÚB okrem prestížneho ocenenia aj finančné odmeny v celkovej výške 10.000 eur a možnosť prezentovať svoje diela na výstave inštalovanej pod holým nebom na Hviezdoslavovom námestí.

TASR informoval Michal Kopecký z tlačového oddelenia VÚB.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.