Kandidátov do disciplinárnych senátov nominovali len poslanci Smeru-SD

Anton Martvoň Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 5. septembra (TASR) - Desiatku kandidátov na členov disciplinárnych senátov navrhli len poslanci vládnej strany Smer-SD, opozícia svoju možnosť nevyužila. Voľba sa uskutoční na najbližšom rokovaní parlamentu s tým, že z desiatky ponúknutých si má Súdna rada SR zvoliť piatich nových členov disciplinárnych senátov na tri roky.

Podľa zákona o sudcoch a prísediacich je úlohou parlamentu ponúknuť Súdnej rade šesť sudcov, ktorí sú vo funkcii aspoň päť rokov a štyri iné osoby ako sudca s právnickým vzdelaním a najmenej desaťročnou praxou v odbore.

Do voľby, ktorá sa uskutoční 16. septembra podvečer, tak Ústavnoprávny výbor NR SR posunul sudcov Danicu Veselovskú, Miriam Srogončíkovú, Branislava Krála, Marcelu Kosovú a vysokoškolského pedagóga Branislava Cepka (všetkých navrhol poslanec Anton Martvoň). Ďalej sudcov Antóniu Kandravú (kandidátka Viery Kučerovej) a Ľuboslavu Vankovú (nominantka Augustína Hambálka) a právnikov Mareka Ďurana (nominant Mariána Kéryho), poradcu predsedu NR SR Pavla Pašku Štefana Kridla (Róbert Madej) a Martina Píryho (Ján Podmanický).

Opozícia nenavrhla nikoho, pretože tvrdí, že by ich nominanti aj tak neboli úspešní. "Na Slovensku je zaužívaná politická kultúra, a to nielen pri Smere-SD, ale aj pri predchádzajúcich vládach, že neprechádzajú nielen opozičné návrhy zákonov, ale aj personálne nominácie. Keď som sa pýtal odborníkov v oblasti práva na možnosť ich kandidatúry, povedali, že musia odmietnuť, lebo by sa len zúčastnili, keďže nie som z vládnej strany," povedal pre TASR člen ústavnoprávneho výboru Miroslav Kadúc (OĽaNO).

Podobne to vidí aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). "Vnímam realitu, že šancu majú len kandidáti navrhnutí z vládnej strany. Rozhodla som sa, že nebudem vystavovať kandidátov tomu, že ich nominujem ja, nebudú zvolení a ešte dostanú nálepku," vysvetlila.

Anton Martvoň (Smer-SD), ktorý predložil najviac nominácií, upozornil, že bol vôbec problém získať potrebný počet uchádzačov. "Predseda výboru Madej vyzval všetky okresné a krajské súdy na Slovensku, aby poslali nejaké návrhy na nominantov na výbor priamo z ich prostredia. Podarilo sa to až na tretie predĺženie lehoty," zdôraznil Martvoň s tým, že z jeho piatich nominácií až štyri prišli do NR SR zo súdov, a to v posledný možný deň. "Osvojil som si ich, lebo som bol tam len ja. Mohol si ich osvojiť hocikto z opozície," dodal.

Disciplinárne senáty rozhodujú o prehreškoch sudcov. Ich členov volí Súdna rada spomedzi kandidátov, ktorých im posunie NR SR, sudcovské rady a minister spravodlivosti. Aktuálne sa končilo funkčné obdobie piatim členom z parlamentného košíka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.