Slovenské banky poskytli v júli úvery na bývanie za 437,2 mil. eur

Foto: Panorama City

Bratislava 6. septembra (TASR) - Slovenské banky poskytli v júli 2014 úvery na bývanie v celkovej sume 437,2 milióna eur. Priemerná úroková sadzba poskytnutých úverov na bývanie sa v siedmom mesiaci udržala na úrovni 3,23 %. V najnovšej analýze to uviedla spoločnosť Fincentrum.

Napriek tomu, že medzimesačne objem poskytnutých úverov klesol o 12 %, medziročne rastie. "Banky v júli tohto roka poskytli medziročne o vyše 18 % úverov na bývanie viac ako vlani,“ konštatoval analytik Fincentra Peter Világi.

Podľa spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko za tým možno hľadať niekoľko príčin. "Permanentným poklesom úrokov a nárastom trhu refinančných úverov sa postupne zlievajú silná a slabá sezóna úverov. Aj keď v absolútnych číslach ani jeden z letných mesiacov neprekonal tohtoročný májový rekord, objem nových úverov na nehnuteľnosti v lete výrazne narástol. Oproti júlu 2013 až o 48 miliónov eur," uviedol v správe pre médiá člen predstavenstva spoločnosti Robert Schmidt.

Klienti pri prechode do inej banky pritom môžu podľa neho na nových aj refinančných úveroch získať ešte nižšie úročenie ako ukazujú štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS). "Štatistiku NBS čiastočne zvyšujú drahšie stavebné medziúvery. V skutočnosti dnes priemerný žiadateľ o nový alebo refinančný úver vie získať úročenie okolo 2,5 %. Vyplýva to zo štatistík úverov na bývanie v zmluvách, ktoré uzatvorila naša spoločnosť," tvrdí Schmidt.

V máji tohto roka sa bankám podarilo poskytnúť úvery v hodnote 507 miliónov eur. Vyšší záujem o pôžičky by mohol podľa analytikov nastať opäť v jesenných mesiacoch. "Na jeseň banky avizujú kampane, ktoré by mohli na trhu s bývaním priniesť ďalšie zaujímavé nárasty," očakáva Világi.

Spoločnosť OVB predpokladá i ďalší pokles úrokov. "Aj keď slovenský trh má svoje špecifiká, očakávam ešte mierny pokles úrokov. Nepôjde však o zásadne nižšie čísla, ako vidíme na nových zmluvách už dnes," dodal Schmidt.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.