V 1. polroku pracovalo v zahraničí viac ako 132 tisíc Slovákov

Bratislava 6. septembra (TASR) - V prvom polroku tohto roka pracovalo v zahraničí 132.200 Slovákov. Najviac z nich pritom našlo uplatnenie v stavebníctve, priemysle či zdravotníctve. Vyplýva to z najnovších údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktoré zaznamenávajú počty ľudí, ktorí si nájdu v zahraničí zamestnanie na obdobie kratšie ako jeden rok.

V porovnaní s prvými šiestimi mesiacmi minulého roka to ale znamená pokles o 2,8 %. Podľa riaditeľa odboru štatistiky práce a vzdelávania ŠÚ SR Ivana Chrappu môžu byť za tým dva dôvody. Prvým je pokles nezamestnanosti na Slovensku a vytváranie viacerých pracovných miest aj pre tých, ktorí odišli za prácou do zahraničia. "To znamená, že sa vracajú, lebo sa skôr uplatnia na domácom trhu," konštatoval Chrappa.

Druhým dôvodom ale môže podľa neho byť to, že sa už znížila schopnosť zahraničných trhov vytvárať pracovné miesta pre cudzincov. Týka sa to najmä okolitých krajín ako Česká republika či Maďarsko, kde klesá počet pracovných miest vhodných pre ľudí zo Slovenska.

V 1. polroku 2014 pritom najviac Slovákov pracovalo v zahraničí v stavebníctve. Presnejšie, išlo o 43.400 zamestnancov. Druhým najobľúbenejším odvetvím pre ľudí zo SR bol priemysel, kde našlo uplatnenie 25.900 pracujúcich a za ním nasledovalo zdravotníctvo a sociálna pomoc. V tejto oblasti pracovalo 21.700 Slovákov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.