P. Osuský: Dôchodcovia by mali mať nárok na nezdaniteľnú časť z príjmu

Peter Osuský Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 6. septembra (TASR) – Seniori, ktorí si popri poberaní starobného dôchodku privyrábajú, by mali mať nárok uplatňovať si z tohto príjmu nezdaniteľnú časť základu dane. Myslí si to opozičný poslanec NR SR za SaS Peter Osuský.

Takúto novinku navrhuje zaviesť do praxe novelou zákona o dani z príjmu, ktorú predložil na najbližšie zasadnutie Národnej rady (NR) SR. Tá má začiatok naplánovaný na 9. septembra.

Zavedením takéhoto opatrenia by si dôchodcovia znížili daňové zaťaženie, a tým zvýšili plat, ktorý z práce poberajú. "Každý iný, kto pracuje pre spoločnosť a odvádza z toho príjmu dane, má právo uplatňovať si nezdaniteľnú časť základu dane," uviedol pre TASR Osuský.

Túto otázku preto považuje za vec ústavnej rovnosti. Okrem toho, pracujúci dôchodcovia sú podľa jeho slov často napríklad učitelia a učiteľky, bez práce ktorých by si školy mnohokrát neporadili.

Samotné dôchodky sú pritom na Slovensku oslobodené od daní, čo Osuský považuje za absolútne správne. Na dôchodok sa totiž díva ako na niečo, čo si človek za 40 rokov práce zaslúži a odpracoval si ho. Účinnosť novely navrhuje od januára budúceho roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.