Rusko je schopné postaviť lode podobné francúzskym Mistralom

výsadková loď triedy Mistral Foto: TASR/AP

Moskva 8. septembra (TASR) - Rusko môže začať s výstavbou plavidiel podobných francúzskym vrtuľníkovým lodiam triedy Mistral, ktorých dodávka do Ruska je pozastavená kvôli politike Moskvy voči Ukrajine.

Uviedol to dnes podľa agentúry RIA Novosti ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Vysvetlil, že aj tak šlo o medzinárodný projekt, v ktorom riadiaci systém lodí dodávala ruská strana.

"Vojenskú doktrínu to nezmení. Nemilé je, že sa na to pripravovala infraštruktúra. Ak dostaneme za úlohu postaviť analogické lode, zvládneme to, lebo riadiaci systém lodí bol ruský," vyhlásil ruský minister.

RIA Novosti s odvolaním sa na prezidenta ruskej štátnej Zjednotenej lodiarskej spoločnosti Alexeja Rachmanova uviedla, že vypovedaním kontraktu francúzskou stranou Rusku nevzniknú "žiadne vážnejšie škody".

Francúzsko minulú stredu pozastavilo plány na dodanie prvej z dvoch vrtuľníkových výsadkových lodí ruskému námorníctvu. Francúzsky prezident Francois Hollande toto rozhodnutie zdôvodnil nedávnymi krokmi Moskvy na východnej Ukrajine.

Rozhodnutie bolo zverejnené po stretnutí Hollanda s členmi jeho bezpečnostného kabinetu deň pred začiatkom summitu NATO vo Walese. Francúzsky prezident zdôraznil, že kroky Ruska na Ukrajine z posledného obdobia ohrozujú "základy bezpečnosti v Európe".

Hollande neskôr svoje vyjadrenie skorigoval s tým, že o dodávke prvej z lodí rozhodne koncom októbra v závislosti od reálneho dodržiavania prímeria na Ukrajine a od politických krokov prijatých v záujme urovnania krízy. Hollande okrem toho zdôraznil, že sankcie uvalené na Rusko spojencami z EÚ "nikdy nebránili" dodávke lodí Mistral.

Na základe kontraktu v hodnote 1,2 miliardy eur mal výrobca odovzdať ruskej strane prvú loď Vladivostok koncom októbra tohto roku, druhú v roku 2015. Do francúzskeho prístavu Saint-Nazaire na pobreží Atlantického oceánu pricestovalo koncom júna takmer 400 ruských námorníkov, aby sa zaškolili na obsluhu týchto sofistikovaných lodí.

Napriek kríze na Ukrajine a nesúhlasu USA Francúzsko dlhodobo trvalo na tom, že splní svoj kontrakt s Ruskom a dodá mu dve lode typu Mistral. Paríž loboval za to, aby sa na kontrakt nevzťahovali sankcie EÚ voči Rusku.

Ruské ministerstvo obrany v reakcii na pozastavenie kontraktu deklarovalo, že to nepoškodí plány Moskvy na modernizáciu a reformu armády. Ruský rezort diplomacie v súvislosti s tým vyjadril pochybnosti o spoľahlivosti Francúzska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.