Maďarsko s požadovačnou žalobou neuspelo


vinice štvorecNa značku Tokaj majú neodňateľné právo aj slovenskí vinári

Maďarsko s požadovačnou žalobou neuspelo

(ib+TASR)

Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že zápis slovenského názvu vína „Vinohradnícka oblasť Tokaj“ do elektronického registra chránených označení pôvodu - E-Bacchus nepredstavuje napadnuteľný akt. Inak povedané, koniec sporom, Slovensko má právo na značku Tokaj aj napriek vytrvalému a dlhoročnému vzdoru z Budapešti.

Maďarsko so svojou žalobou na európskom súde neuspelo. Celý spor sa začal v roku 2006, keď Európska komisia (EK) na žiadosť Slovenska zapísala chránené označenie pôvodu „Vinohradnícka oblasť Tokaj“ do zoznamov akostných vín vyrobených vo vymedzených regiónoch. Na konci júla 2009, pred nadobudnutím účinnosti nového režimu vinárskych výrobkov a zavedením elektronického registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení vín, tzv. databázy E-Bacchus, bol uverejnený nový zoznam akostných vín. V rámci toho bolo na žiadosť Slovenska zmenené chránené označenie pôvodu na „Tokajská vinohradnícka oblasť“. Tak bolo toto označenie prevzaté do databázy E-Bacchus a označovalo víno pochádzajúce z vinohradníckeho regiónu Tokaj na Slovensku. Pôvodný názov bol do zoznamu zapísaný omylom a vo vnútroštátnej právnej úprave sa nachádza nové označenie. EK žiadosti vyhovela a informácie v databáze zmenila.

■ ŽIADALI ZRUŠENIE

Vinohradnícky región Tokaj sa nachádza nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, ktoré túto zmenu napadlo, pričom poukazovalo na slovenskú právnu úpravu z roku 2009, v ktorej sa uvádzal výraz „Tokajská vinohradnícka oblasť“. Maďarsko sa obrátilo na Všeobecný súd EÚ s cieľom dosiahnuť zrušenie zápisu chráneného označenia pôvodu „Vinohradnícka oblasť Tokaj“ v databáze E-Bacchus. Súd zohľadnil, že označenie „Vinohradnícka oblasť Tokaj“ bolo chránené podľa nariadenia Únie už pred jeho zápisom do databázy E-Bacchus, preto tento zápis nemôže vyvolávať právne účinky. A keďže Všeobecný súd EÚ môže preskúmať zákonnosť len tých aktov orgánov Únie, ktoré vyvolávajú právne účinky, rozhodol, že žaloba Maďarska je neprípustná. Maďarsko sa však proti rozsudku odvolalo na Súdny dvor EÚ.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.