Najtransparentnejším mestom je Martin, najhoršie obstál Sabinov

Transparency International Foto: Transparency International

Bratislava 3. októbra (TASR) - Najtransparentnejším mestom na Slovensku je Martin. Nasleduje Prievidza a tretiu priečku v rebríčku Transparency international Slovensko (TIS) obsadila Rožňava. Najhoršie si v hodnotení viedol Sabinov.

TIS porovnávala zmeny s rokom 2012 v 100 najväčších mestách. Konštatuje, že v porovnaní s týmto obdobím nedošlo k veľkým zmenám. "Tretina miest sa zlepšila, tretina stagnovala a tretina sa v otvorenosti dokonca zhoršila," zhrnul dnes na tlačovej konferencii Gabriel Šípoš z TIS. Dodal, že mestá, ktoré sa výrazne zlepšili, nie sú zväčša bohaté, ale majú ochotu byť otvorenejšie.

Najväčší pokrok urobil podľa organizácie Vranov nad Topľou, ktorý sa dostal z chvosta rebríčka v roku 2012 až na tohtoročné siedme miesto. Výrazne si polepšili aj mestá Galanta a Bytča. Najviac si pohoršil Veľký Krtíš.

Samosprávy najlepšie obstáli v hodnotení prístupu k informáciám o práci úradu cez webové stránky a pomocou infožiadostí. TIS ocenila, že mestá už takmer štandardne zverejňujú materiály z rokovania zastupiteľstva. Naopak, najmenej transparentným zostáva predaj a prenájom majetku.

TIS porovnávala samosprávy aj podľa toho, kto ich vedie. Či ide o pravicového či ľavicového primátora, alebo primátora, ktorý nemá stranícku príslušnosť. Z hodnotenia vyšla najlepšie pravica, nasleduje ľavica a nezávislí primátori sú až za nimi. "V priemere o šesť percent vyššie skóre oproti kandidátom ľavice dosiahli mestá s primátormi, ktorí vo voľbách 2010 kandidovali s podporou pravicových strán," uviedla TIS.

V prieskume TIS hodnotila v samosprávach kvalitu zverejňovania zmlúv, možnosť zapojenia verejnosti do diskusie v zastupiteľstve, otvorenosť verejného obstarávania, personálnu politiku či nakladanie s majetkom. Samosprávam by TIS odporúčala zlepšiť sa v oblasti predaja a prenájmu majetku či v otázke prijímania zamestnancov. "Myslíme si, že transparentnosť má dosah aj na peňaženky občanov," tvrdí TIS.

Samosprávy najviac zlyhávajú v informovaní o predaji a prenájme majetku

Slovenské mestá zlyhávajú najviac v poskytovaní informácií o predaji a prenájme majetku. Najlepšie si nevedú ani pri prijímaní zamestnancov a zverejňovaní informácií o rozpočtových organizáciách miest. Povedal to dnes na tlačovej besede v Bratislave šéf Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš.

Zdôraznil potrebu zverejňovania informácií o predaji a prenájme majetku mesta. "To sú často veľké peniaze a keď tú informáciu nedáte von, tak nedostanete najlepšiu cenu," upozornil.

Rovnako apeluje na zverejňovanie informácií o prijímaní zamestnancov. "Na Slovensku je vysoká nezamestnanosť a máme dojem, že tie šance nie sú rovnaké. Keď chce občan získať pozíciu na mestskom úrade, je relatívne ťažké sa o tom dozvedieť. A aj keď sa o tom dozvie a prebehne nejaká súťaž, nemáte veľmi možnosť kontroly, pozrieť sa, či víťaz súťaže spĺňa kritériá," opísal problém Šípoš. Tieto informácie podľa neho chýbajú takmer vo všetkých samosprávach.

Mestá podľa TIS zlyhávajú aj vo zverejňovaní informácií o mestských firmách. "Existuje relatívne málo informácií o rozpočtových organizáciách miest. Tam sa nám zdá, že je dosť veľká tma, a ak sa nejaké nekalé praktiky dejú v samosprávach, tak je to práve tu," konštatoval Šípoš.

Podľa neho je dôležité, aby ľudia sledovali svojich zástupcov na úradoch. "Myslíme si, že transparentnosť veľmi úzko súvisí s tým, ako samosprávy hospodária, aké sú úspešné," uviedla TIS.

Podľa hodnotenia TIS je najtransparentnejším mestom Martin. Nasleduje Prievidza a tretiu priečku v rebríčku otvorenosti obsadila Rožňava. Najhoršie si v hodnotení viedol Sabinov. Samosprávy najlepšie obstáli v hodnotení prístupu k informáciám o práci úradu cez webové stránky a pomocou infožiadostí. Najmenej transparentným zostáva predaj a prenájom majetku. Pravicoví primátori vedú podľa hodnotenia mestá lepšie ako ľavicoví.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.