Odborníci v Košiciach preberú problémy obecných nariadení, známych VZN

Erb mesta Košice Foto: Heraldický register

Košice 23. októbra (TASR) – Problematika všeobecne záväzných nariadení (VZN) vydávaných miestnou samosprávou je témou dvojdňovej vedeckej konferencie, ktorá sa dnes začína v Košiciach. Podujatie s medzinárodnou účasťou pod názvom Teória a prax komunálnej normotvorby organizuje Fakulta verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FVS UPJŠ).

Mestá a obce sa prostredníctvom VZN usilujú normatívnym spôsobom regulovať miestne záležitosti, resp. veci a úlohy spadajúce do ich pôsobnosti. Ako však prax ukazuje, často nerešpektujú limity a obmedzenia, ktoré pre ne vyplývajú z Ústavy a právneho poriadku SR. Svedčia o tom aj neoprávnené zásahy do základných práv a slobôd, ako je právo na súkromie, či podnikanie.

Všeobecne známe a medializované prípady sa týkali najmä zabezpečenia poriadku na území obcí, ako je zákaz požívania alkoholických nápojov na verejných priestranstvách, regulácie chovu domácich zvierat, resp. držania psov, ale aj miestnych daní či hracích automatov. VZN obcí a miest v týchto oblastiach boli a sú často napádané protestom prokurátora. V prípade, ak obec alebo mesto nevykoná nápravu, prokurátor môže podať žalobu na krajský súd. Ak sa ten stotožní s názorom prokurátora, v konečnom dôsledku to vedie k zániku účinnosti, a ak obec nevykoná nápravu, aj k zániku platnosti VZN.

"Problém však nie je iba v tom, že obce nerešpektujú ústavné limity a zákony pri komunálnej tvorbe práva, ale aj v nedostatočnom legislatívnom prostredí, ktoré reguluje normotvorbu obcí a miest. Preto k problematike treba pristupovať komplexne a nanovo premyslieť celú normotvorbu obcí," uviedol pre TASR Michal Jesenko z Katedry verejnoprávnych disciplín FVS UPJŠ.

Na konferencii sa zúčastňujú domáci i zahraniční odborníci na problematiku územnej samosprávy. Príspevky prednášajú predstavitelia akademickej komunity, ale aj prokuratúry a miestnej štátnej správy a samosprávy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.