Situácia v Donecku je opäť napätá; strieľa sa aj v Mariupole

Proruský militant stojí hliadkuje na kontrolnom stanovišti. Foto: TASR/AP

Doneck 27. októbra (TASR) - Situácia v meste Doneck na východe Ukrajiny je po relatívne pokojnej noci opäť napätá: vo východnej časti mesta sa ozývajú výbuchy a streľba, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na správy miestnej radnice a vládnych úradov.

Ostreľovanie dnes hlásia aj z oblasti prístavu Mariupol na pobreží Azovského mora, uviedla agentúra UNIAN.

Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk dnes na svojej facebookovej stránke informoval, že za posledných 24 hodín proruskí separatisti ostreľovali pozície ukrajinskej armády viac ako 20-krát, pričom trikrát sa v rôznych lokalitách pokúsili aj o útoky, ktoré sa vládnym ozbrojencom podarilo odvrátiť.

Tymčuk okrem toho informoval, že na území samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) sa už tretí deň koná cvičenie separatistických jednotiek, ktorých príslušníkom ich velitelia tvrdia, že po nedeľňajších predčasných voľbách do ukrajinského parlamentu bude nasledovať mohutný útok vládnych síl. Tymčuk dodal, že na strane protivníka možno pozorovať veľké presuny obrnenej a delostreleckej techniky.

Nedeľňajšie voľby boli prvé od zosadenia Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyča vo februári tohto roku. Prezident Petro Porošenko v nich chce od voličov získať jasný mandát na pokračovanie integrácie s Európou a presadenie svojho plánu na riešenie situácie na juhovýchode Ukrajiny, kde napriek prímeriu uzavretému 5. septembra pokračujú zrážky medzi vládnymi silami a proruskými separatistami.

Podľa predbežných výsledkov vo voľbách zvíťazili proeurópske strany: Blok Petra Porošenka a Ľudový front premiéra Arsenija Jaceňuka. Na treťom mieste je zatiaľ strana Svojpomoc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.