BROČKA: Jednou z úloh primátora je ísť príkladom

kandidát na primátora Trnavy Peter Bročka. Foto: TASR

Trnava 3. novembra (TASR) - Projektový manažér, slobodný, vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, doteraz bez verejnej funkcie a bez politickej príslušnosti - to je nezávislý kandidát na primátora Trnavy, 32-ročný Peter Bročka. Verejnosť jeho meno spája predovšetkým s občianskymi aktivitami.

Kedy a za akých okolností vo vás dozrelo rozhodnutie kandidovať na najvyššiu funkciu v miestnej samospráve?

Pred štyrmi rokmi bol rozsah mojich aktivít veľmi úzky. Boli to však základy nášho občianskeho združenia Lepšia Trnava. Dnes, po štyroch rokoch viac ako aktívneho fungovania, stovkách hodín dobrovoľníckej práce a desiatkach realizovaných projektov a akcií, môžem povedať, že z pozície občana, ktorý sa snaží veci meniť k lepšiemu pomocou jednoduchých riešení, poznám svoje mesto lepšie ako mnohí poslanci v zastupiteľstve. Avšak na to, aby sme z tohto mesta vytvorili skutočne fungujúcu a prosperujúcu samosprávu, je potrebné viac, ako sa dá vytvoriť len z pozície občana. Možnosti dobrovoľníctva a občianskeho aktivizmu som vyčerpal. Pre skutočné systémové zmeny, ktoré sú nevyhnutné, je potrebná kandidatúra. Preto sa uchádzam o post primátora mesta Trnava.

Spomeňte dva plusy a dva podľa vás najvýraznejšie mínusy minulého volebného obdobia.

Za plus považujem jednoznačne znovuoživenie centra a program pre mladých i seniorov počas celého leta, za čo vďačíme novej pešej zóne, ktorá však trpí veľkým nedostatkom zelene. Za mínus považujem, že mesto vo veľmi veľa prípadoch postupovalo v súlade s príkazmi politických strán, a nie s tým, čo občania skutočne chcú a potrebujú. Spomeniem len cestu cez lesopark v Kamennom mlyne, odpredaj pozemkov v areáli nemocnice pre nákupné centrum či ignorovanie našich upozornení na zjavne nevýhodné zmluvy podpísané ešte v 90. rokoch. Takýchto káuz bolo až príliš a jednoznačne neboli v prospech všetkých občanov, ale len vyvolených.

Čím sa odlišuje váš volebný program od volebných programov vašich protikandidátov, čím by mal zaujať voličov?

Náš (spolu s nezávislými kandidátmi na poslancov) volebný program sme vytvorili tak, aby prinášal čo najviac všetkým občanom Trnavy, aby im bolo sprístupnené jej fungovanie, aby sa mohli spolupodieľať na rozhodovaní o použití mestských finančných prostriedkov. Toto Trnavčania často chcú, a pritom im nie je daná ani minimálna možnosť, aby sa mohli vyjadriť. My to chceme zmeniť a ľuďom neponúkame len reči a tváre na predvolebných plagátoch, máme za sebou obrovské množstvo práce, projektov a stretnutí s občanmi. Z nášho pohľadu by stretnutia so zástupcami mesta a s primátorom nemuseli prebiehať len na úrovni oficiálnej, ale napríklad aj prostredníctvom mestských brigád a práce v teréne. Strihať pásky a míňať peniaze z mestskej kasy dokáže každý, ale prísť, pracovať a pomáhať budovať hodnoty dokáže už málokto. Aj to má byť jedna z úloh primátora - ísť príkladom. Takýto prístup vytvára komunitu, aktívnu občiansku spoločnosť a zabraňuje zástupcom občanov zabudnúť, čo sľúbili, keď sa o ich hlasy ešte len uchádzali. Pri všetkých našich akciách sme sa snažili zapájať ľudí do realizácie projektov v okolí ich bydliska. Vytvárali sme tak vzťah nielen k novovybudovaným hodnotám, ale aj k mestu ako takému a ostatným Trnavčanom.

Aké sú priority vášho programu?

Zvýšenie úrovne transparentnosti, audit na mestskom úrade a v spoločnostiach s majetkovou účasťou mesta, vytvorenie možnosti pre spolurozhodovanie občanov o využití finančných prostriedkov a určovaní priorít mesta. Primátor a mestský poslanec má občanom pomáhať a slúžiť, nie im vládnuť.

Koľko plánujete minúť na predvolebnú kampaň a z akých zdrojov pochádzajú tieto prostriedky?

Nie sme politická strana, preto spoločná kampaň nezávislých poslancov Za lepšiu Trnavu funguje len na báze dobrovoľných príspevkov. Väčšinu hradíme z vlastných zdrojov, ale verejnosť má možnosť nás podporiť prostredníctvom transparentného účtu. Vďaka nemu môže ktokoľvek vidieť všetky príjmy a výdavky našej informačnej kampane. Možno ho nájsť na www.transparentneucty.sk, názov účtu je “Peter Bročka”.

Čo by ste urobili ako prvé v prípade, ak by vás Trnavčania zvolili za primátora?

Začal by som napĺňaním tých programových bodov, ktoré sa týkajú priamo primátora, resp. tých, ktoré nevyžadujú priamu súčinnosť zastupiteľstva. 

Primátor menuje svojich zástupcov. Máte premyslené, koľko a akých ľudí by ste poverili v prípade vášho zvolenia touto funkciou?

Funkciu zástupcu primátora môže vykonávať iba primátorom poverený poslanec mestského zastupiteľstva. Keďže nepoznáme mená nových poslancov, nemá zmysel sa touto otázkou v tejto chvíli zaoberať.

Avizujete, že na trnavskej radnici je potrebné urobiť personálny, právny a finančný audit rovnako ako v mestských organizáciách. Aký je dôvod každého z nich?

Urobiť si audit v inštitúcii, do ktorej nastúpim na vedúcu pozíciu, je nielen prezieravosť, ale aj moja povinnosť. Vykonať preto audit vo všetkých smeroch je nevyhnutný začiatok pôsobenia v najvyššej funkcii v meste a zároveň prehliadka toho, ako sa v Trnave hospodárilo doteraz. V každom prípade môžem už teraz s určitosťou povedať, že bude čo zlepšovať. Kvalitnejšie služby, jasné a efektívne financovanie a zodpovedná práca v prospech občanov musia byť cieľmi nielen každého kandidáta, ale aj zamestnanca mesta. S tými, ktorí tento názor zdieľajú, určite nájdem spoločnú reč.

Uviedli ste, že regionálna politika ignorovala vaše komunitné akcie a odmietala vaše ponuky na spoločné projekty, ako vidíte spoluprácu mestského úradu s tretím sektorom v prípade vášho zvolenia?

Existuje veľký priestor na prospešnú spoluprácu s neziskovými organizáciami. V tomto smere vidím vo fungovaní trnavskej samosprávy značné rezervy. Takáto spolupráca dokáže nielen ušetriť peniaze, ale najmä aktivizovať občiansku spoločnosť. V spolupráci s tretím sektorom dokážeme efektívne zapojiť do mestských aktivít rovnako seniorov, ako aj mladých a deti. Mesto by malo hrať významnú úlohu v budovaní a podpore občianskej zodpovednosti, za ktorej najvyššiu úroveň považujem práve kandidatúru na post primátora mesta.

Dajte tip na konečné poradie kandidátov na primátora.

Spolu s tímom nezávislých poslancov Za lepšiu Trnavu robíme všetko pre to, aby sme boli vo voľbách úspešní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.