Lahodná chuť Tatier, balsam pre našu dušu i zmysly

Foto: Nestville Distillery

Hniezdne 15. decembra (OTS) - Ten, kto navštívi Slovensko, nemôže obísť našu celonárodnú pýchu – najmenšie veľhory na svete, Tatry... a Tatry to nie je len chladná žula, nádherné scenérie, široké doliny, zdolané i nezdolané štíty, ale je to i prebohatá fauna a flóra, ktorá je svojím zložením prírodné unikum. Zmes týchto tatranských ingrediencií a tajných receptúr dala vzniknúť rade likérov Tatra Balsam, ktorá je inšpirovaná tradičnými receptúrami z podtatranských oblastí a ich základ tvorí extrakt z horských bylín. Názov Tatra Balsam tak vyjadruje spojenie tatranskej oblasti s likérom, ktorý je vyrobený predovšetkým z liečivých rastlín.

Autor myšlienky využitia známych receptúr a postupov z podtatranskej oblasti Jaromír Dubay priznáva: „Mám rád Slovensko a jeho tradície, prírodu. Všade nájdete ľudové a generáciami posúvané recepty domácich liečivých likérov. V tatranskej oblasti je známych a dodnes pripravovaných niekoľko. Aby sme mohli aj my na Slovensku prezentovať naše dlhoročné tradície, um, prírodu inšpirovalo nás to k výrobe takýchto likérov.“

Tatry sú charakteristické rozmanitosťou bylín. Už fráter Cyprián menom František Ignác Jaschke bol najznámejším rehoľníkom pôsobiacim v Červenom kláštore.

Foto: Nestville Distillery

Bol známy ako všeobecne vzdelaný cestovateľ, ľudový liečiteľ, zberateľ, či dokonca konštruktér. Študoval v Brne, Częstochowej a v Radošine. Rádový sľub zložil v Zobore pri Nitre 21. októbra 1752.
Fráter Cyprián vynikal najmä v oblasti medicíny, farmácie, alchýmie a botaniky. V Červenom kláštore ho kvôli jeho liečiteľským schopnostiam vyhľadávali ľudia zo širokého okolia. Najviac ho preslávil herbár, ktorý tvoril v rokoch 1765 - 1771 (fotokópia herbára je súčasťou expozície kláštornej medicíny a farmaceutiky). Herbár na 97 stranách obsahuje 283 vylisovaných rastlín, ktoré sám alebo so svojimi pomocníkmi nazbieral v oblasti Pienin a v Belianskych Tatrách. K rastlinám je pripojený ich opis v štyroch jazykoch – gréčtine, latinčine, poľštine a nemčine.

Na výrobu našich likérov Tatra Balsam sa používajú bylinky, ktoré rastú v tejto oblasti, majú blahodarný účinok na ľudský organizmus, na tráviaci systém, na dýchacie cesty, na prekrvenie srdcového svalu, na zmiernenie a upokojenie nervovej sústavy. Bylinné likéry nemajú síce priamo liečebné účinky, ale jednotlivé bylinky sa často dodnes používajú v ľudovom liečiteľstve.

Keďže sa tajné nákresy krídel dodnes nezachovali, inšpirovali sme sa inou výrobou: výrobou prírodných bylinných likérov, ktoré Vás môžu na krídlach fantázie a chuti nielen dobre naladiť, ale aj povzniesť.

Známeho mnícha však nezaujímali len bylinky. Zaujímala ho príroda ako celok, a to predovšetkým vesmír. Hľadal preto Tvardovského knihu, v ktorej sa malo údajne písať o tom, ako môže človek lietať. Zrejme tu sa zrodila legenda o tom, že mních Cyprián si zhotovil krídla, pomocou ktorých v okolí Červeného Kláštora lietal. Povrávalo sa, že jeho štartovacím miestom boli známe Tri Koruny. Údajným mníchovým lietaním sa už vyše 200 rokov zaoberajú spisovatelia, historici aj technici.

Foto: Nestville Distillery

Z Nestville Distillery sa na trh dostáva 5 druhov Tatra Balsamu. Každý obsahuje zmesi rôznych druhov bylín. Na dosiahnutie jemnosti a harmónie chutí dozrievajú likéry v špeciálnych tankoch 2 mesiace. „Podrobné zloženie neprezradíme, ale v likéroch boli nakombinované horské bylinky tak, aby zachytili tradičné podtatranské recepty a výsledný likér bol dokonalý v harmónii chuti, vône, farby. Zložením najzaujímavejší je asi likér Forest Wind (Lesný dych). Jeho základom sú výťažky z výhonkov mladých ihličnanov. Som rád, že môžeme pokračovať v tradíciách a prezentovať ich v modernom svete.“ Vyjadril sa Ing. Jaromír Dubay, riaditeľ Nestville Distillery.

Lahodná chuť Tatier, balsam pre našu dušu i zmysly Foto: Nestville Distillery

5 druhov likérov:

Tatra Balsam ŠPECIÁL 52
Výnimočný bylinný likér, ktorého základom sú extrakty z byliniek v kompozícií s limetkou, škoricou a medom. Likér obsahuje aj bazalku, levanduľu, majorán a ďalšie byliny.

Tatra Balsam LIQUEUR 33%
Sladký bylinný likér vyrobený z extraktu z horských bylín s jemnou príchuťou medu.

Tatra Balsam BITTER LIKÉR35%
Bylinný likér vyrobený z extraktu z horských bylín s jemnou príchuťou medu a horkých bylinných extraktov.

Tatra Balsam BITTER CITRUS 30%

Bylinný likér vyrobený z extraktu horských bylín s jemnou príchuťou citrónu.
Jemne obohatený o chuť, vôňu medu, horkých bylinných extraktov a citrónu.

Tatra Balsam FOREST WIND 35%
Tradičný bylinný likér s harmóniou chutí a vôní typických pre svieži mladý ihličnatý les.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.