Maďari zadržaní v piatok v Česku sú zrejme profesionálni prevádzači

Prevádzači, archívne foto Foto: TASR/KR PZ

Budapešť/Praha 5. augusta (TASR) - Dvaja občania Maďarska zadržaní minulý piatok českými policajtmi na diaľnici D5 s nákladným vozidlom plným utečencov, sú zrejme profesionálni prevádzači, ktorí takýto čin nepáchali prvýkrát. To bol jeden z dôvodov, prečo tachovská sudkyňa Michaela Rezníčková rozhodla o uvalení vyšetrovacej väzby, informoval český denník Právo.

Denník zistil, že firma, ktorej logom bol kamión označený, už poldruha roka oficiálne nefunguje. "Z materiálu od polície a po vypočutí som dospela k názoru, že existuje dôvodné podozrenie zo zapojenia oboch zadržaných do obchodu s utečencami, dokonca že by sa mohlo jednať o organizovanú skupinu," povedala Právu sudkyňa.

Vodič nákladného auta a jeho spolujazdec vypovedali, že o utečencoch nemali tušenie.

"Údajne to zistili až pri cestnej kontrole na českom území. Pri doplňujúcich otázkach už ale neboli schopní dôveryhodne vysvetliť množstvo vecí. O mnohých veciach som pochybovala, ich obhajoba bola nedôveryhodná," dodala s poznámkou, že polícia zistila, že cez Českú republiku smerom na západ nešli po prvý raz.

Podľa jej slov v prípadoch ich predchádzajúcich ciest majú českí a nemeckí policajti podozrenie, že vykonávali podobnú činnosť. "Existujú dôkazy, že sa po Európe pohybovali podstatne častejšie, než to tvrdia. Dvojica bola v minulosti už v Maďarsku trestne stíhaná," dodala Rezníčková.

V prípade, že súd dokáže, že Maďari prevážali migrantov za peniaze, hrozí im odňatie slobody až do výšky ôsmich rokov.

Maďarský kamión s nápisom M&M Hungária Kft. zadržala pri meste Tachov česká polícia so 76 ilegálnymi migrantmi. Utečencov prevzala cudzinecká polícia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.