Rokovanie zastupiteľstva v Bratislave pre nezhody predčasne ukončili

Na snímke primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Foto: TASR - Dano Veselský

Bratislava 9. novembra (TASR) – Štvrtkové rokovanie mestského zastupiteľstva hlavného mesta sa pre nezhody medzi poslancami a primátorom Ivom Nesrovnalom predčasne skončilo. Konflikt sa začal pri schvaľovaní bodov programu. Klub mestského poslanca Jána Budaja opustil na protest rokovaciu sálu. Pri opakovanom hlasovaní už nesedel v sále dostatočný počet poslancov a zastupiteľstvo bolo neuznášaniaschopné. Primátor ho tak prerušil. Poslanci už zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadneho rokovania.

Budaj žiadal, aby bol z rokovania stiahnutý bod o návrhu na zmenu rozpočtu hlavného mesta na rok 2017. Argumentoval tým, že poslanci mali dostať na stôl písomný materiál o tom, ako budú využité kapitálové výdavky vo výške viac ako jeden milión eur. "Ten písomný materiál bol pripravený, ale primátor ho zakázal rozdať. Tým vyvolal od nás požiadavku, aby nám písomnú tabuľku odovzdal a vysvetlil, kam chce peniaze presúvať. Primátor nemá právo týmito peniazmi disponovať svojvoľne. Potrebuje súhlas mestského zastupiteľstva a bez písomného podkladu sa to nedá urobiť," vysvetlil TASR Budaj.

Primátor však uviedol, že táto informácia bude prezentovaná ústne a materiál odmietol stiahnuť. "Tento bod je dôležitý pre prípravu rozpočtu. Ste neschopný predseda finančnej komisie, neviete ju zvolať a vašou vinou všetko mešká. Teraz podkopávate mestské rozpočty, lebo ste neschopný," adresoval Budajovi primátor.

Poslanci však nakoniec rozhodli, aby bod o návrhu na zmenu rozpočtu bol z rokovania zastupiteľstva stiahnutý, čím sa začala medzi primátorom a poslancami hádka. Budajov klub na protest opustil sálu a rokovanie bolo na 15 minút prerušené. Pri ďalšom prezenčnom hlasovaní už nebol dostatočný počet poslancov a primátor mestské zastupiteľstvo prerušil. "Je to obštrukcia z vašej strany. Destabilizujete chod mesta a podrážate nohy Bratislavčanom. Prerušujem z vašej viny toto zastupiteľstvo," odkázal Nesrovnal Budajovi.

Budaj si však myslí, že primátor sa desil prelomenia veta o financovaní mestských častí Bratislavy. Ako tvrdí, Nesrovnal využil akési obštrukcie a dourážal poslancov a potom po prestávke prerušil rokovanie. "Poslanci tu sedeli a boli pripravení rokovať. Bola tu nadpolovičná väčšina. Primátor však využil, že sa ešte pohybovali v mezaníne a namiesto, aby ich zvolával, ohlásil, že končí so zastupiteľstvom. V tejto chvíli už poslanci podpisujú žiadosť o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva," povedal Budaj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.