SDKÚ žiada novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov

Na snímke zľava podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 3. júla (TASR) - Poslanecký klub SDKÚ-DS požiadal listom predsedu NR SR Pavla Pašku (Smer-SD), aby vypísal novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Predstavitelia strany Pavla Freša tak reagujú na skutočnosť, že prezident SR Andrej Kiska odmietol až na jednu výnimku vymenovať zvolených kandidátov na pozíciu sudcov Ústavného súdu SR a požiadal parlament o novú voľbu.

Podľa predsedu poslaneckého Klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka, je Ústavný súd SR najvyšším orgánom ochrany ústavnosti Slovenskej republiky. "Zvolenie dôveryhodných a odborne spôsobilých kandidátov je príležitosťou na ukončenie tzv. 'studenej vojny' medzi ústavnými inštitúciami. Je to aj príležitosť na zahrnutie a rešpektovanie opozície do procesov výberu a voľby kandidátov," zdôraznil Kaník. SDKÚ-DS je podľa jeho slov pripravená poskytnúť pri voľbe kandidátov súčinnosť, a to tak, aby parlament zvolil takých kandidátov, pri ktorých nebude dôvod odmietnutia zo strany prezidenta SR.

Kiska v stredu (2. 7.) oznámil, že novou sudkyňou Ústavného súdu SR na ďalších 12 rokov sa stane sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová. U ostatných piatich kandidátov nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo". Sudkyňa Baricová zaujme jednu z pozícií súčasných sudcov ÚS Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta, ktorým vyprší funkčné obdobie 4. júla. "Do funkcie ju vymenujem čo najskôr," uviedol Kiska. Prezident pripomenul, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru i odporúčaní právnických autorít. "Urobil som všetko podľa vlastného svedomia a vedomia a za svojím rozhodnutím si stojím," povedal.

Ako zdôraznil, pri ostatných kandidátoch nespochybňuje ich odbornosť v prípade postov, ktoré v súčasnosti zastávajú. "V prípade ústavného práva a ústavného súdnictva som však nezistil ich trvalý záujem ani dostatočnú odbornú spôsobilosť," povedal Kiska. "Nie sú mi známe ani výsledky sústavnej práce, ktoré by dokazovali ich ozajstný záujem stať sa najvyššími sudcami tejto krajiny," dodal Kiska.

Výklad ústavy

Paška na to reagoval slovami, že prezident SR má podľa Ústavy SR zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, Kiska však svojím rozhodnutím vymenovať len jednu sudkyňu Ústavného súdu SR namiesto troch, nepochybne tieto povinnosti vyplývajúce z ústavy nenaplnil. Čo presne bude Paška robiť, nepovedal, avizoval len postup striktne v medziach Ústavy. Myslí si však, že nová voľba nie je možná. "Dnes len viem, že pán prezident nenaplnil článok 101 Ústavy SR. Rešpektujem jeho pohľad, ale on musí rešpektovať zákonodarný zbor ako pilier deľby moci," apeloval.

Na novinársku otázku, v čom je táto situácia iná ako prípad zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorého vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič odmietol vymenovať, Paška nepovedal. "Nie som ústavný právnik a nemám na to ani príslušný mandát, aby som z toho miesta zaujímal postoj. Dovoľte mi ostať vo vecnej rovine," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.