Splatnosť nového poistného pre SZČO je 8. augusta

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Bratislava 6. augusta (ASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), že najneskôr do 8. augusta 2014 musia zaplatiť novú sumu poistného, určenú na základe údajov uvedených v daňovom priznaní za rok 2013.

Poistné (v auguste za júl) je potrebné zaplatiť na účet príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v správnej výške a so správnymi identifikačnými symbolmi.

Tento termín platí pre SZČO, ktorým vznikla povinnosť platiť poistné prvýkrát od 1. júla 2014, čiže v daňovom priznaní za rok 2013 mali vyšší príjem ako 4830,00 eur a nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. Do 9. júla 2014 mali takéto SZČO povinnosť prihlásiť sa na platenie poistného v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu.

Povinnosť zaplatiť novú sumu poistného do 8. augusta 2014 majú aj SZČO s pokračujúcim povinným poistením. Teda tie, ktorým 30. júna 2014 povinné poistenie nezaniklo, pretože ich príjmy za rok 2013 boli vyššie ako 4830,00 eur. Sociálna poisťovňa pripomína, aby si v prípade, že platia poistné bankovým prevodom, nezabudli zmeniť sumu poistného na trvalom príkaze.

Poisťovňa zároveň upozorňuje aj na povinnosť uvádzať variabilný a špecifický symbol pri všetkých platbách, aby bol jasný odosielateľ aj obdobie, za ktoré sa platí poistné.

V prípade otázok alebo nejasností poistenci môžu kontaktovať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne alebo Informačno-poradenské centrum SP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.