Spolupráca Matice a Ústavu pamäti národa

thumbnail

ČO INÍ NEPÍŠU

V bratislavskom sídle MS v Bratislave  sa v piatok 10. októbra 2014 uskutočnilo stretnutie predsedu MS Mariána Tkáča a predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa Ondreja Krajňáka. Obe inštitúcie sa, okrem iných činností, zaoberajú výskumom dejín 20. storočia, vrátane dejín totalitných režimov.

Matica slovenská už v predchádzajúcom období prejavila záujem vydať publikáciu o slovenských záchrancoch rasovo prenasledovaných počas druhej svetovej vojny. Anna Bandžáková, zakladateľka a predsedníčka slovenského združenia Spravodliví medzi národmi, poskytla MS podklady, ale zámer nakoniec nevyšiel. ÚPN má záujem pokračovať v tomto zámere a mieni sa obrátiť na Ústredie židovských náboženských obcí v SR, prípadne na Veľvyslanectvo Izraela v SR.

Z rokovania vyplynuli aj niektoré závery o spoločných vedeckých podujatiach, ktoré by sa mohli zaradiť do plánu Hlavných úloh MS na rok 2015 a  nositeľom ktorých by bol zrejme Slovenský historický ústav a Krajanské múzeum. Odbornú verejnosť už dlho trápi neujasnenosť odbornej historickej a politologickej terminológie, čo sa odráža v žurnalistike a publicistike. Preto by jedným zo spoločných podujatí mala byť vedecká konferencia o tejto problematike predbežne v druhom polroku 2015 v Bratislave.

Vzhľadom na sté výročie začatia prvej svetovej vojny a na sedemdesiate výročie ukončenia druhej svetovej vojny Slovenský historický ústav pripravuje vedecké podujatie Rok 1945 – prielomový rok európskych dejín. Témou vojny by sa malo zaoberať v marci budúceho roku v Michalovciach aj ďalšie spoločné podujatie ‒ odborný seminár k Malej vojne. Matica slovenská a Ústav pamäti národa by si chceli spoločne pripomenúť  aj štyridsiate piate výročie založenia Svetového kongresu Slovákov. Podujatie plánujú uskutočniť aj so SKS v našom hlavnom meste v máji 2015.  ÚPN prejavil záujem o filmové dokumenty Matice slovenskej ‒ Zahraničná Matica slovenská, Jozef Cíger Hronský a iní matiční dejatelia. Jeho špecializované pracovisko chce nakrútiť dokument oral history s najstarším matičiarom Imrichom Kružliakom, ktorý sa v decembri  tohto roku dožije sto rokov.

Peter MULÍK       

 1 Komentár

  • Pavlík

    A kde je HÚ SAV, resp. VHÚ? Nie je to najmä ich psia téma? Dokedy budú na tejto téme sedieť komunistickí poprdovia a čechoslovakistickí zaslepenci?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.