Tráviči studní v Košiciach


KALISKÝ-HRONSKÝNÁZOR

Tráviči studní v Košiciach

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Kde bolo, tam bolo, toto nie je rozprávka, ale krutá realita. Najväčšia rómska osada na Slovensku je panelákové sídlisko Luník IX v Košiciach. Obyvatelia tohto strašidelného geta majú už roky problémy s vodou. Spôsobili si to sami neplatením účtov a zničením potrubia, ktoré rozkradli a rozpredali. Preto dostávajú pitnú vodu na prídel z odberných stojanov. Lenže kým vodu pre obyvateľov zabezpečovali len cisternami, podľa hygienikov hrozila epidémia, a preto bolo treba hľadať riešenie situácie tak, aby ľudia mali vodu neustále.

Slovenský syndikát novinár - Smutná fraška o neschopnosti a nenásytnosti


Valková Tamara - štvorecSlovenský syndikát novinárov potvrdil priamy kurz k samozániku

Smutná fraška o neschopnosti a nenásytnosti

Ivan BROŽÍK – Foto: www.ssn.sk - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Slovenské národné noviny boli prvé, ktoré na svojich stránkach uverejnili komplexné informácie o vážnych problémoch Slovenského syndikátu novinárov. Až po nás sa témou začal zaoberať aj denník SME. Snem Syndikátu slovenských novinárov (SSN) iba potvrdil, že táto organizácia stratila akékoľvek profesionálne právo kritizovať netransparentnosť v hospodárení kohokoľvek a nemorálnosť kohokoľvek na Slovensku. Snem vyplavil na verejnosť špinu, ktorú bude už len ťažké zmyť. A tak SSN čaká už možno veľmi skoro zánik. Autor tohto článku sa dobrovoľne stal na niekoľko hodín kandidátom na funkciu predsedu SSN, aby sa zúčastnil na predstavení, z ktorého každý súdny divák odíde znechutený.

Vlastník niekoľkých eseročiek sa nedoplatí


poľnohospodárstvo 1Daňové licencie sú už realitou, živnostníkov obídu

Vlastník niekoľkých eseročiek sa nedoplatí

Text: (ib) - Tabuľka: Ministerstvo financií SR

Ministerstvo financií hľadá zdroje do štátneho rozpočtu. Za najdôležitejšie považuje eliminovanie daňových únikov. Na Slovensku nastáva súmrak firiem, ktoré nikdy nevykázali zisk a tiež nikdy neodviedli daň, no ich majitelia sú už roky boháči a ako zvyknú vravieť – za vodou... Prvýkrát budú v roku 2015 za uplynulý rok 2014 platiť majitelia „eseročiek“ a akciových spoločností novú daň – daňovú licenciu.

3 OTÁZKY pre: Mons. Stanislava ZVOLENSKÉHO, arcibiskupa Bratislavskej arcidiecézy

Zvolenský-štvorec3 otázky pre: Mons. Stanislava ZVOLENSKÉHO, arcibiskupa Bratislavskej arcidiecézy

Potvrdili význam sv. Cyrila a Metoda

Zhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ

Foto: L. LESAY

V Bratislave nedávno rokovala Rada európskych biskupských konferencií. Aké má kompetencie?

Rada európskych biskupských konferencií je inštitúcia, ktorá vznikla po Druhom vatikánskom koncile v roku 1971 ako nástroj spolupráce medzi katolíckymi biskupmi nášho kontinentu. Združuje predsedov biskupských konferencií európskych štátov. Aj iné svetadiely majú podobné inštitúcie spolupráce biskupských konferencií. Momentálne má Rada európskych biskupských konferencií tridsaťsedem členov. Pravidelne sa stretáva na plenárnom zasadnutí raz do roka na území niektorej z členských biskupských konferencií.

Viliam POLÓNYI - Svojrázny komik, ale aj charakterový herec


Polónyi - štvorecPred rokom nás opustil nezabudnuteľný človek a veľký umelec Viliam Polónyi

Svojrázny komik, ale aj charakterový herec

Milan POLÁK – Foto: archív SNN, (se)

     Prvé výročie smrti výraznej osobnosti moderného slovenského herectva Viliama Polónyiho (27. 11. 2012) je príležitosťou pripomenúť si zástoj tohto osobitého umelca na poli našej povojnovej dramatickej kultúry. Nemali sme veľa hercov podobného formátu a ľudského čara, ktorí by nás vedeli osloviť takou bravúrou hereckej premeny ako Viliam Polónyi.

Čechoslovakista chystá maďaróna


MACHALAO ČOM JE REČ

Čechoslovakista chystá maďaróna                                                          

Drahoslav MACHALA                                                                                                                          

Piatu kolónu slovenských historikov už dvadsaťročie hrdinsky vedie čechoslovakista a odborník v Hrozienčíkovom ÚDESK-u (v preklade Ústav dejín socialistických krajín) pán Zadúšač Podkováč. Príbeh tohto Snaživca je ojedinelým príbehom Karieristu. Mamička Moravanka sa zamotala na východné Slovensko, kde pracovala na pošte – veď bola z historických zemí – nemohla predsa robiť dojičku na družstve. Tam postretla slovenského schmidta... Podkováč mal prvú manželku rušinárku Skorovstávajovú, keď ešte učil SOŠ v Partizánskom (1965 – 1966). Už v roku 1966, keď sa na Slovensku politicky oteplilo, začal stúpať po „šteblách“ ku kariérnym nebesiam. Najskôr usilovne učil ruštinu( vedel, čo sa kariérne aj politicky oplatí) a dejepis na SVŠ Makarenkova v Petržalke. I stal sa zázrak: súdruh profesor Jozef Hrozienčík si všimol, že mladý Snaživec píše poviedky a básničky do MT, do SP, ale najmä do Nového slova mladých. Po normalizácii bolo prispievanie do Feldekovej a Mihálikovho Nového slova mladých hotovou rampou na orbitu literárnej kariéry. Súdruh profesor Jozef Hrozienčík vtedy napísal zásadnú knihu 20 rokov Ústavu dejín socialistických krajín – to je čítaníčko nádejí slovenskej socialistickej historickej vedy... Pán profesor Richard Marsina sa na posedení v kruhu priateľov vyjadril, že historici pracovníkov ÚDESK-u privátne nazývali „kádrovčíci.“ Mne by sa lepšie videl názov ústavu  ÚDES... Tak z takéhoto podhubia vyrástol dnešný určovateľ smerovania slovenskej historickej vedy Podkováč, ktorého historik PhDr. Anton Hrnko označil „za neznalca slovenských dejín“.

Jednotka trápnosti – jeden kovačič


MACHALAO ČOM JE REČ

Jednotka trápnosti – jeden kovačič

Drahoslav MACHALA

Redaktor Markízy Michal Kovačič sa má rád. Je to ťažký suverén, preto ťažký macher. Keďže je to redaktor mladý, je aj primerane namyslený a, pravdaže, krásavec inteligentný. Postupom času, ako sa ostrieľal, získal ostrohy aj rutinu, stratil pokoru aj zmysel pre realitu. Každodenná prítomnosť na obrazovke vyvoláva v podobných mladíkoch dojem, že už zjedli všetku múdrosť sveta, preto si môžu dovoliť všetko. Popularita zvádza k velikášstvu. Drzosť považujú dnešní redaktori za základný postoj k životu i ako súčasť profesie, ako sa presadiť. A široké lakte za súčasť vydierania verejných činiteľov. Preto strácajú súdnosť, lebo hrubosť i neslušnosť či nevhodný nátlak považujú za súčasť „tzv. profesionality“. Zatiaľ z toho skôr trčí neokrôchanosť a chrapúnstvo.

Dobré a zlé správy o tatranskom lese


KALISKÝ-HRONSKÝKOMENTÁR

Dobré a zlé správy o tatranskom lese

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Deväť rokov po vetrovej kalamite z 19. novembra 2004 v Tatranskom národnom parku možno vidieť aj čerstvú zeleň novej generácie lesa, ale v bezzásahovom území sa naďalej nekontrolovane šíri lykožrút a ničí posledné zvyšky lesných porastov. Podľa riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Petra Líšku tak má tatranský les v súčasnosti dve tváre. „Čiastočne prebieha prirodzená obnova lesa, ale sú aj pomerne veľké plochy, kde taká obnova nenastáva. Najhoršia situácia je v oblasti Hrebienka a Studených dolín. Výrazné deštrukčné činnosti podkôrového hmyzu sa najviac prejavili v rezerváciách Tichá a Kôprová dolina, kde sa posledné zvyšky pralesných spoločenstiev zmenili do takého stavu, že ich prirodzená obnova bude možná vari až o štyristo rokov.“

Čipokomédia či Pes Side Story


valo webAKO BOLO, ČO BOLO

Čipokomédia či Pes Side Story

Peter VALO

„Čím viac spoznávam ľudí, tým viac milujem svoje psy,“ povedal svojho času Adolf Hitler. Z jeho iniciatívy patrilo Nemecko medzi prvé štáty, kde 24. novembra 1933 prijali zákon proti týraniu zvierat. Čo sa dialo s ľuďmi v ním okupovaných štátoch, nebolo podstatné. Neviem, čo by povedal führer na čipovanie psov, ktoré sa prevalilo aj Slovenskom. V Európskej únii povedali, že treba čipovať zvieratá prevážané zo štátu do štátu. Naši úradníci si zmysleli, že treba začipovať všetky psy. Štátna veterinárna správa sa vyhrážala majiteľom nezačipovaných psov pokutou tristo eur. Firmy, ktoré čipovanie zabezpečovali, mali eldorádo. Veterinári, ktorí platbu za čipovanie vymeriavali od buka do buka, od pätnásť do štyridsať eur, si namastili bruchá. Pod hrozbou drastickej pokuty z vreciek majiteľov psov vytiahli státisíce eur.

Kotlebova kampaň sa práve začína


SMOLEC webPOZNÁMKA

Kotlebova kampaň za začína

Maroš SMOLEC

Voľby do vyšších územných celkov 2013 priniesli nemalé prekvapenie. Predposlednú novembrovú sobotu padla Banská Bystrica ako silná bašta ľavicovej politiky vládneho Smeru-SD. Napriek postupu Mariana Kotlebu do druhého kola volieb nikto nečakal, že aktuálneho župana Vladimíra Maňku porazí takým rozdielom a pri najväčšej volebnej účasti na celom Slovensku. Účasť voličov sa v Banskobystrickom kraji vyšplhala k 25 percentám. V ostatných krajoch oscilovala pod 15 percentami a nižšie. Bežný občan sa usmieva. Možno škodoradostne. Nie je to nijaký šok. Takto môžu víťazstvo Mariana Kotlebu hodnotiť iba hlupáci. Žiaľ, drvivá väčšina z nich pôsobí práve v médiách. Zvyšok v politike. Všetci sa tvárili, akoby M. Kotleba neexistoval. A dostali poriadnu facku. Tú si však zaslúžili.